7η αγωνιστική 16.11.2008

Τέλος στο αήττητο

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, στο β'

ημίχρονο ο ΠΑΣ επιβράβευσε την ανωτερότητά του απέναντι από τη Νίκη Αγκαθιάς και πήρε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο του παιχνιδιού, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που παρατάχθηκαν με μαζική άμυνα απέναντι στους γηπεδούχους.

Το πρώτο 15λεπτο ο ΠΑΣ προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα της Αγκαθιάς με πολλά σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 3ο μόλις λεπτό είχε δοκάρι με τον Κίλη, από πολύ κοντινή θέση. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και στο 56' μετά από σέντρα του Τσουτσίδη από δεξιά, ο Τζιώρας με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Φλώρινα.

Στο 59' μετά από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή Καπουτζή, αποβλήθηκε ο προπονητής της Αγκαθιάς, Νίκος Παπανώτας. Στο 65' λεπτό ο δραστήριος Τζιώρας ξεπέρασε 3 παίκτες, έκανε την σέντρα και ο νεοεισελθόντας Φωτεινός με συρτό σουτ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο 83' όταν μετά από έμμεσο φάουλ που έδειξε ο διαιτητής στην περιοχή του ΠΑΣ, το σουτ του Κ.Α. Πολυζόπουλου έφυγε άουτ.
Με αρκετά λάθη η διαιτησία του Θωματικού (Θεσσαλονίκης)

Φλώρινα: (Σωτήρης Μαυροδήμος) Μυλωνάς, Τσαγκαλίδης, Τάντσης, Μάνος Γ., Ιωαννίδης, Έλκας, Μπαμπαρης (64΄ Μάνος Π.), Κίλης (53΄ Φωτείνος), Αναστασιάδης, Τζιώρας, Τουτσίδης (87΄ Βασιλείου)

Αγκαθιά: (Νίκος Παπανώτας) Κωτσόπουλος, Μηλιώτης, Μαλλούς, Πολυζόπουλος Κ.Σ., Πολυζόπουλος Κ.Α., Τσέος, Διτσόλας, Παπαδόπουλος (76΄ Γερμανίδης), Μελιόπουλος, Ματσούκας (63΄ Κουκλής), Χατζόπουλος