22η αγωνιστική : 29.03.2009

Παρέμεινε και τυπικά!

Την παραμονή της στην κατηγορία με τον πλέον εμφατικό τρόπο σφράγισε η Νίκη Αγκαθιάς, η οποία, παρά τα όποια προβλήματα τραυματισμών και τιμωριών, επικράτησε εκτός έδρας του Καμβουνιακού Δεσκάτης με 0-1. Το συγκρότημα του Νίκου Παπανώτα είχε κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, περιορίζοντας την αδύναμη τοπική ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης σε παθητικό ρόλο, και ίσως θα μπορούσαμε να πούμε ότι το σκορ το αδικεί, καθώς οι “ασπρόμαυροι” δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ ακόμη με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.
Τέλος καλό, όμως, όλα καλά, για τη Νίκη, που ανανέωσε το ραντεβού της με το Περιφερειακό Πρωτάθλημα για τον επόμενο Σεπτέμβρη, δίνοντας και τυπικά διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια, που απομένουν, μέχρι την αυλαία.
Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γιώτης Γερμανίδης στο 72ο λεπτό μ’ ένα φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι “ασπρόμαυροι” άγγιξαν τουλάχιστον άλλες δύο φορές σε κάθε ημίχρονο ένα ακόμη γκολ, ενώ έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι σε ανατροπή μέσα στην περιοχή του νεαρού Ματσούκα από τον Καττή στο 41ο λεπτό.
Με λάθη ήταν η διαιτησία του κ. Μυριούνη από το Σύνδεσμο Διαιτητών Ποδοσφαίρου Ηπείρου.
Καμβουνιακός Δεσκάτης: Αθανασόπουλος, Σπυρόπουλος, Καττής, Λάμαρης, Κωτούλας, Γκουγκουγιάννης (62΄ Τσικρίκης), Μαντζανάς (69΄ Λάβο), Καψάλης (65΄ Κόγιο), Χερίδης, Παπατζάνης, Σωτήρης.
Νίκη Αγκαθιάς: Κωτσόπουλος, Κουκλής, Πολυζόπουλος Π., Χαλκιάς, Τσέος, Στουγιαννόπουλος, Πολυζόπουλος Κ.Α., Ξαφέτης, Μάντης, Γερμανίδης (85΄ Μουσενίκας), Ματσούκας (90΄+ Παπανώτας Αρ.).

Γκολ: 72΄ Γερμανίδης