10η αγωνιστική 7.12.2008

**********************************
+++++++++++++++++++++++++++

ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΑΓΚΑΘΙΑ

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Νίκη Αγκαθιάς επικράτησε στο Μακροχώρι της Ένωσης Απ. Παύλου και πήρε το Ημαθιώτικο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Δ’ εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάντη, ενώ το τελικό 0-2 σημείωσε ο Παπαδόπουλος.

Η Νίκη Αγκαθιάς αναδείχθηκε σε  μεγάλη  σε  νικήτρια στο γειτονικό ντέρμπι με αντίπαλο την Ένωση Αποστόλου Παύλου. Οι «ασπρόμαυροι» του Νίκου Παπανώτα  σ΄ ένα παιχνίδι που δεν είχε να δώσει τίποτα απολύτως στους φιλάθλους που  το παρακολούθησαν, νίκησαν τους «νερατζούρι» κερδίζοντας  τρεις πολύτιμους βαθμούς οι οποίοι σε αντίθεση με τον αντίπαλο τους, τους έδωσαν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα απ’ όσους το παρακολούθησαν.

Στο πρώτο μέρος, η Ένωση προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και θα λέγαμε πως στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με κινητήριους μοχλούς τους Γιάννου και Αράπη, είχε μια ελαφρά υπεροχή, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν οι παίκτες της να «πατήσουν» την περιοχή του Κωτσιόπουλου. Από την άλλη η Αγκαθαιά, αφού «ψάχτηκε» μέχρι να βρει τα πατήματα της, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δύναμη του Χατζόπουλου και την ποιότητα του χαρισματικού νεαρού παίκτη, που λέγεται Κώστας Μάντης (φώτο), ο οποίος στην μία και μοναδική σοβαρή φάση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, έπειτα από σέντρα του Μελιόπουλου πέτυχε το 1-0 (39΄).

Δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία της Αγκαθιάς η οποία θα λέγαμε πως στο πρώτο μέρος δεν «πατούσε» στο γήπεδο τόσο καλά, όσο στο πρώτο και αυτό ίσως να οφείλετε στο γεγονός ότι ο Τσέος, στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε ως δεξί μπακ, ο νεαρός παίκτης έδειχνε έξω από τα νερά του. Στην επανάληψη και αφού ο νεαρός μέσος πέρασε στην γνωστή του θέση, «έδεσε» το κέντρο με την άμυνα, με αποτέλεσμα όλα να γίνουν πιο απλά για τους φιλοξενούμενους.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι, μπορεί να ήθελαν να κάνουν πράγματα, ωστόσο ήταν φανερό πως πλην των στημένων φάσεων δεν είχαν τον τρόπο και τις ιδέες για να τα καταφέρουν, ακόμη και όταν στην απέλπιδα προσπάθεια τους να ισοφαρίσουν, ο κορυφαίος για ακόμη μια φορά, Γιώργος Τζεϊρανίδης πέρασε μπροστά. Μάταια όμως. Οι φιλοξενούμενοι, καθοδηγούμενοι από την εμπειρία του πολύπειρου Γιάννη Μαλλού κράτησαν τον κίνδυνο μακριά από την εστία τους και λίγο πριν τη λήξη, με τον Παπαδόπουλο να κάνουν το 0-2 στο 89΄.

Μέτρια η διαιτησία του Παυλίδη, του συνδέσμου Χαλκιδικής.