========================================
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Πλούσιο… παιχνίδι,
φτωχό (1-1) το σκορ

Το μεγάλο Ημαθιώτικο ντέρμπι μεταξύ της Νίκης Αγκαθιάς και Αλεξάνδρειας μπορεί να έληξε ισόπαλο, 1-1, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα δείχνει και είναι πολύ φτωχό μπροστά σε όλα όσα παρουσίασαν οι δύο ομάδες, σ΄ ένα 90λεπτο γεμάτο ευκαιρίες, δύναμη πάθος και προπάντων τεράστια διάθεση για την νίκη απ΄ όλους τους παίκτες…
Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Αλεξάνδρεια, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με το καλημέρα της συνάντησης (5΄) με τον Πατρίκα, έπειτα από κόρνερ του Καφέ.

Στο 12΄ ο πρώτος σκόρερ της Αλεξάνδρειας και του πρωταθλήματος έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των «πρασίνων», όταν με προβολή δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Κωτσόπουλου, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Καφές, το πέτυχε στο 15ο λεπτό ο Τσέος, όταν το φάουλ που εκτέλεσε από τα αριστερά με το δεξί του πόδι, πέρασε απ΄ όλους και κατέληξε στην μακρινή γωνία του Παλιούρα που δεν αντέδρασε και αυτός.
Μετά την επίτευξη του τέρματος, οι «ασπρόμαυροι» του Νίκου Παπανώτα ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο η Αλεξάνδρεια ήταν αυτή που έχασε δύο ευκαιρίες. Η πρώτη σημειώθηκε στο 23΄ όταν έπειτα από αράουτ του Μαντζιαρίδη, ο Μυρωνίδης βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Κωτσόπουλου, όμως η κεφαλιά ψαράκι σε άδεια σχεδόν εστία του παίκτη της Αλεξάνδρειας, πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Η δεύτερη σημειώθηκε πέντε λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από σέντρα του Περιφανόπουλου, ο Καφές έκανε πλασέ με το «εξωτερικό» με την μπάλα και πάλι να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κωτσόπουλου. Η Αγκαθιά απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από μια σχετικά μικρή πολιορκία, ο Χατζόπουλος  από εξαιρετική θέση έπιασε γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Νίκου Παπανώτα.

Γενικά το πρώτο μέρος χαρακτηρίστηκε από πάρα πολλά λάθη, τα οποία οφείλονταν στην κακή λειτουργία της μεσαίας γραμμής στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού και των δύο αντιπάλων. Πως θα μπορούσε να είναι άλλωστε, όταν τόσο ο Νίκος Παπανώτας (Τσέος, Πολυζόπουλος Π.), όσο και ο Κυριάκος Αλεξανδρίδης (Μυρωνίδης, Μπουκλάς) προτίμησαν καθαρά αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές στον άξονα, οι οποίοι ενώ αμυντικά προσέφεραν, επιθετικά, πλην του Τσέου και Μυρωνίδη ίσως, δεν μπορούσαν να κάνουν το αυτονόητο. Να βοηθήσουν στην κυκλοφορία της μπάλας.

Στην επανάληψη η Αλεξάνδρεια ξεκίνησε και πάλι καλύτερα. Μόλις στο 47΄ έπειτα από καταπληκτική μπαλιά του Καφέ, ο Θωμαϊδης βρέθηκε «μάτι» με την εστία, όμως καθυστέρησε να πλασάρει με την άμυνα των γηπεδούχων να διώχνει. Τρία λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» έχασαν ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Φωτιάδης βρέθηκε μόνος στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κωτσόπουλου, στην επαναφορά ο Μπουκλάς πήρε το ριμπάουντ, πραγματοποίησε σέντρα σουτ, με τον Κωτσόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Από κει και πέρα η Αγκαθιά θα λέγαμε πως ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να «μάχονται» με περίσσιο πάθος για την νίκη. Η Αλεξάνδρεια ωστόσο ήταν αυτή που έφτασε και πάλι  κοντά στο γκολ, όταν έπειτα από ασίστ του Καφέ, ο Θωμαϊδης από τα δεξιά πραγματοποίησε διαγώνιο σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Η  είσοδος στο  παιχνίδι του Πολυζόπουλου Κώστα, έδωσε την απαιτούμενη ποιότητα που έλλειπε από τους γηπεδούχους. Στο 68΄ λοιπόν, ο χαρισματικός μέσος έδωσε συστημένη μπαλιά στον Μπάμπη Χατζόπουλο, ο οποίος μπήκε μόνος από τα αριστερά, σούταρε, όμως στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Πατρίκας, βγάζοντας την κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος με την κεφαλιά του Μηλιώτη να περνάει άουτ. Λίγο αργότερα (75΄) και αφού ο Χατζόπουλος κέρδισε μια από τις πολλές μονομαχίες που έδωσε με τον Πατρίκα, έβγαλε συρτή σέντρα από τα δεξιά, όμως δυστυχώς για τον αρχηγό της Αγκαθιάς, κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.

Στο 78΄ έπειτα από σέντρα του Μαντζιαρίδη από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μυρωνίδη, όμως το ανάποδο ψαλίδι του δυναμικού αμυντικού, απέκρουσε σε κόρνερ με κεφαλιά ο Πολυζόπουλος Κ. μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ακροβατούν πάνω στο τεντωμένο σκοινί, με το σκορ να παραμένει ως έχει. Ένα καλό σουτ του Μισράσι στις καθυστερήσεις και ένα πέναλτι που ζήτησαν πάνω στον Μαντζιαρίδη οι παίκτες της Αλεξάνδρειας, ήταν οι δύο φάσεις που υπέγραψαν το φινάλε της σπουδαίας αυτής αναμέτρησης.