«Ξεμπούκωσε» στο Β' ημίχρονο η ΝΙΚΗ

********************************
=========================
*******************************
Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε...μπροστά η Νίκη Αγκαθιάς στο ματς με την ΑΕ Σιάτιστα, στο οποίο επικράτησε με 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 60' ο Διτσόλας με πέναλτι, ενώ το 2-0 έγινε με τον ίδιο τρόπο στο 85' από τον Κωτσόπουλο. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μελιόπουλος στο 88'. Στο 71' αποβλήθηκε ο Πολυζόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ: Κωτσόπουλος, Μαλλούς, Μάντης (73' Κούκλης), Τσίνος, Στουγιανόπουλος, Διτσόλας, Πολυζόπουλος, Μελιόπουλος, Νατσιούρας, Μιλιώτης (89' Γερμανίδης), Ματσούκας (51' Χατζόπουλος).
ΑΕ ΣΙΑΤΙΣΤΑ: Τραπεζανίδης, Καραγκούνης Ν., Καραγκούνης Β., Νασιόπουλος, Νούσιος, Φωτιάδης, Γιάννης (64' Κουκουτσέλας), Καραγκούνης Φ. (72' Νάιλας), Γκέτσιος, Τιτσάρης (39' Τσουκαλάς), Ιττης.

*****************
++++++++++++++++++++++
**********************

Πλησιάζει στον στόχο!

Με πολύ καλή εμφάνιση κατά διαστήματα η Νίκη Αγκαθιάς κατάφερε να επικρατήσει της μέχρι πρότινος τέταρτης της βαθμολογίας Σιάτιστας, και να κάνει ένα ακόμη βήμα, ίσως το πιο σημαντικό, για τη γρήγορη οριστικοποίηση της παραμονής της στην κατηγορία. Οι “ασπρόμαυροι” διπλασιάσαν έτσι τις επιτυχίες τους έναντι της ομάδας από τη Δυτική Μακεδονία, και έφτασαν στο βαθμολογικό μαξιλαράκι των 22 βαθμών, 12 περισσοτέρων από την πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται.

Στα του αγώνα τώρα, σε μία πολύ δυνατή και ιδιαίτερα σκληρή αναμέτρηση, με δύο πέναλτι και μία αποβολή -όλα για το συγκρότημα του Νίκου Παπανώτα- οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού, μόλις στο 8΄, όταν ο Ίτης νίκησε στον αέρα την άμυνα της Νίκης, η κεφαλιά του όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωτσόπουλου. Οι “ασπρόμαυροι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 14΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Τσέου υπό καλές προϋποθέσεις, ήταν άστοχο.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες ακροβατούσαν πάνω σε τεντωμένο σχοινί και θα όδευαν στην ανάπαυλα με το 0-0 να “σφραγίζει” τις προσπάθειες τους, στο 45΄ οι φιλοξενούμενοι ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, και με τον Ίτη και πάλι άγγιξαν το 0-1, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η ευκαιρία αυτή φάνηκε να αφυπνίζει τους παίκτες του Νίκου Παπανώτα, που μπήκαν στην επανάληψη πιο δυνατά, αποφασισμένοι να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά στα αντίπαλα καρέ, για να πάρουν το παιχνίδι. Και πραγματικά η πίεση τους δεν άργησε να αποδώσει καρπούς… Στο 51ο λεπτό ο Στέλιος Διτσόλας κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαραγκούνη μέσα στην περιοχή της Σιάτιστας, ανέλαβε ο ίδιος να το εκτελέσει, και δεν είχε πρόβλημα να δώσει το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.
Το γκολ έδωσε την ώθηση που χρειάζονταν οι “ασπρόμαυροι”, για να πάρουν τα πάνω τους, ωστόσο, το μαχητικό σύνολο της Σιάτιστας σιγά-σιγά ξαναπήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 68΄ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν σουτ του Γκέτσιου εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Κωτσόπουλο.

Η αποβολή του Κώστα Γ. Πολυζόπουλου στο 71΄ φάνηκε να γέρνει την πλάστιγγα προς την πλευρά της Σιάτιστας, που έκλεισε σταδιακά τους “ασπρόμαυρους” μέσα στα καρέ τους, ωστόσο, οι παίκτες του Νίκου Παπανώτα δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν σε μία αντεπίθεση στο 82ο λεπτό να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Μπάμπη Χατζόπουλου μέσα στην περιοχή από το Μούσιο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε αυτήν τη φορά ο έμπειρος πορτιέρο του συγκροτήματος του Νίκου Παπανώτα Λάμπρος Κωτσόπουλος, ο οποίος ήταν ψύχραιμος, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του.
Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, όταν ο νεαρός Κουκλής βρήκε στην αντεπίθεση πολύ όμορφα το Μελιόπουλο, αυτός απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό συρτό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Σιάτιστας Τραπεζανίδης, κάνοντας το 3-0.
Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Σελεμίδη από την Πέλλα.

Νίκη Αγκαθιάς: Κωτσόπουλος, Νατσούρας, Μαλλούς, Μηλιώτης (87΄ Γερμανίδης), Στουγιαννόπουλος, Μάντης (72΄ Κουκλής), Τσέος, Διτσόλας, Ματσούκας (51΄ Χατζόπουλος), Πολυζόπουλος Κ.Γ., Μελιόπουλος.
Σιάτιστα: Τραπεζανίδης, Γκαραγκούνης Ν, Γκαραγκούνης Β., Νασιόπουλος, Μούσιος, Φωτιάδης, Γιάννης (63΄ Κουκουτσέλας), Γκαραγκούνης Φ. (70΄ Βαϊνάς), Γκέτσιος, Τσίτσαρης (39΄ Τσουκαλάς), Ίτης.