08.02.2009
16η αγωνιστική

«Κόλλησε» στο μηδέν

Δεν τα κατάφερε η Νίκη Αγκαθιάς, η οποία παραχώρησε στην έδρα της λευκή (0-0) ισοπαλία στο Βατανιακό, παρά το γεγονός ότι και καλύτερη από τον αντίπαλο της ήταν και ευκαιρίες, για να πάρει τη νίκη δημιούργησε. Ωστόσο, το συγκρότημα του Νίκου Παπανώτα δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, ενώ έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται και για μία περίπτωση πέναλτι στο 52ο λεπτό, όταν ο νεαρός Ματσούκας μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από πίσω από τον αμυντικό των φιλοξενουμένων Νίκου, με το διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κορέστη να διατάζει το παιχνίδι να συνεχιστεί προς έκπληξη όλων όσων βρίσκονταν στο γήπεδο.
Παρ’ όλα αυτά, όμως, ακόμα και έτσι, θα έπρεπε να είχε κερδίσει το συγκεκριμένο ματς, καθώς άγγιξε σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις το γκολ, όλες στην επανάληψη -με το Μάντη στο 49΄ να νικιέται από κοντινή απόσταση από το Γρηγοριάδη, τον Παπεΐρα στο 61΄ να διώχνει πάνω στη γραμμή κεφαλιά του νεαρού μέσου των “ασπρόμαυρων”, και τέλος, το Μελιόπουλο να μην μπορεί μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ να το νικήσει στο 70΄- την ίδια στιγμή που το συγκρότημα από την Κατερίνη δεν έδειξε πολλά πράγματα (σε αντίθεση με τις προηγούμενες φορές που αντιμετώπισε ομάδες από την περιοχή μας) και μάλλον ευχαριστημένο θα πρέπει να είναι με το βαθμό της ισοπαλίας.

Αν και εδώ που τα λέμε, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να είχαν κάνει το απόλυτο χτύπημα, με το Λιμπρανόγλου να σουτάρει από μακριά, τον Κωτσόπουλο όμως να δίνει λύση και να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, έστω και αν σε καμία περίπτωση δεν δικαιούταν κάτι περισσότερο από αυτό που τελικά πήραν από το παιχνίδι (ακόμα και γι’ αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε, αν και το ποδόσφαιρο γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο αρέσει τον κόσμο, γιατί δηλαδή εμπεριέχει μέσα του και τον παράγοντα τύχη).
Με λάθη η διαιτησία του κ. Κορέστη από το Σύνδεσμο Διαιτητών Ποδοσφαίρου Λάρισας, ο οποίος εκτός από το πέναλτι που δεν έδωσε στους “ασπρόμαυρους” στο 52΄, απέβαλε κιόλας το Δημήτρη Χαλκιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88΄, επειδή κατά τη γνώμη του κλώτσησε μακριά τη μπάλα σε φάουλ των φιλοξενουμένων, για να κάνει καθυστέρηση.

Νίκη Αγκαθιάς: Κωτσόπουλος, Χαλκιάς, Μαλλούς (31΄ Νατσούρας), Πολυζόπουλος Κ.Α., Μηλιώτης, Τσέος, Διτσόλας, Μελιόπουλος, Μάντης (87΄ Ξαφέτης), Χατζόπουλος, Γερμανίδης (42΄ Ματσούκας).
Βατανιακός: Γρηγοριάδης, Νίκου, Τσιρονίκος, Παπεΐρας, Στέφος, Παπαδόπουλος (67΄ Πιπιλής), Ζιούρκος (72΄ Μπεκιάρης), Μπατσαράς, Μιχαηλίδης, Μανίκας, Τσιρίμπασης (67΄ Λαμπρανόγλου).