H πρώτη εντός έδρας ήττα, πίκρανε πολύ...

Έμφραγμα στο τέλος

Παρά το γεγονός ότι η Νίκη Αγκαθιάς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με την Πρόοδο Κομνηνών, γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα (0-1) -την πρώτη μετά από εκείνο το απίστευτο 1-3 από το Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων πριν από δύο χρόνια και κάτι-, χάνοντας την ευκαιρία να σφραγίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία. Όχι βέβαια ότι θα κινδυνέψει κιόλας, αλλά για παν ενδεχόμενο οι βαθμοί θεωρούνται απαραίτητοι, γιατί στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα, ιδίως στις τελευταίες αγωνιστικές ενός ιδιαίτερα επώδυνου πρωταθλήματος, όπως είναι αυτό της Δ΄ Εθνικής.
Όπως και να έχουν όμως τα πράγματα, η ομάδα του Νίκου Παπανώτα δεν άξιζε προχθές τέτοιας τύχης, όχι μ’ αυτόν τον τρόπο, καθώς ήταν αυτή που έλεγξε το ρυθμό, δημιούργησε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να σκοράρει, δεν τα κατάφερε ωστόσο, και αντ’ αυτού, γνώρισε την ψυχρολουσία από την αντίπαλο της, και μάλιστα σ’ ένα σημείο που δεν υπήρχε χρόνος για απάντηση.

Το τελικό 0-1 αδικεί κατάφωρα τους “ασπρόμαυρους”, που έφτασαν με τους Μελιόπουλο, Διτσόλα, Χατζόπουλο (δοκάρι) και Μάντη, σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις πολύ κοντά σ’ ένα τέρμα (ειδικότερα η τελευταία φάση με το μικρό είναι από αυτές που λέμε στο ποδόσφαιρο ότι δεν χάνονται με τίποτα) -αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, πλην του δοκαριού στο 3ο μόλις λεπτό με τον Κυριακίδη, δεν είχαν τίποτα αξιόλογο να παρουσιάσουν-, προτού δεχθούν γκολ στις καθυστερήσεις και -η τραγική ειρωνεία- μάλιστα από τα πόδια ενός δικού τους ποδοσφαιριστή.

Ήταν το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λυκόπουλος μπήκε στα καρέ των “ασπρόμαυρων” επιχείρησε ένα σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Κώστα Α. Πολυζόπουλου, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Κωτσόπουλο, καταλήγοντας στα δίχτυα της “ασπρόμαυρης” ομάδας.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του κ. Ζαμπετάκη από το Σύνδεσμο Διαιτητών Ποδόσφαιρου Θεσσαλονίκης, ο οποίος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσέο για σκληρό μαρκάρισμα στο 76ο λεπτό.

Νίκη Αγκαθιάς: Κωτσόπουλος, Χαλκιάς, Πολυζόπουλος Κ.Α., Νατσούρας (56΄ Πολυζόπουλος Π.), Τσέος, Μηλιώτης, Διτσόλας, Μάντης, Μελιόπουλος, Χατζόπουλος, Ματσούκας (65΄ Κουκλής).
Πρόοδος Κομνηνών: Παπαδόπουλος, Δημητριάδης, Χαριτίδης, Σιδηρόπουλος, Αδαμίδης, Τσαραμανίδης, Μπουράκης (81΄ Ρισβάνης), Τσάκαλος, Κυριακίδης, Πεϊνούδης (70΄ Λυκόπουλος), Κωνσταντινίδης (90΄+ Πισκιλίδης).
Γκολ: 90΄+ Πολυζόπουλος Κ.Α. (αυτ.)
Αποβολές: 76΄ Τσέος
Διαιτητής: Ζαμπετάκης (ΣΔΠ Θεσσαλονίκης)