Νίκη που εξασφαλίζει την παραμονή!!!

Νίκη της Αγκαθιάς στους Λόφους

Δύο εικόνες είχε το εξ αναβολής παιχνίδι του Σαββάτου, μεταξύ του Άρη Λόφων και της Νίκης Αγκαθιάς, με την ομάδα της Ημαθίας να παίρνει τελικά τη νίκη με 2-3. Ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις και τη Νίκη να υπερέχει ελαφρά, ακολούθησε ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, με πολλά τέρματα και αρκετή ένταση.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ελαφρά υπεροχή τους στο αʼ μέρος όταν στο 37ο λεπτό ο Πολυζόπουλος Π. εκτέλεσε φάουλ και με προβολή ο Χατζόπουλος έκανε το 1-0. Στην επανάληψη, άμεση ήταν η αντίδραση των κιτρινόμαυρων και στο 47ʼ μετά από φάουλ του Βερύκοκου, ο Τσίγλης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ σε 2-3 στιγμές, με σημαντικότερη αυτή του 64ου λεπτού, όταν φάουλ του Βερύκοκου, μετά από ασθενή απόκρουση του Κωτσόπουλου, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Στο 70ʼ οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα όταν μετά από φάουλ του Ξαφέτη, ο Χατζόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.
Η απάντηση του Άρη ήταν και πάλι άμεση όταν στο 73ʼ μετά από φάουλ του Βερύκοκου, προκλήθηκε σύγχυση στην άμυνα της Αγκαθιάς, ο Τσίγλης έστρωσε με το κεφάλι στον Γ. Τασόπουλο και αυτός με συρτό σουτ έκανε το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως, κατάφεραν στο 86ʼ να πάρουν για 3η φορά το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τραγικό λάθος της άμυνας του Άρη και ο Μηλιώτης με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Λόφοι: Δεληναούμ, Τράικος, Κων/πουλος Π., Τασόπουλος Γ., Αλεξιάδης, Κωφίδης, Βερύκοκος, Λυκούδης (86' Kούλης, Κυρκόπουλος, Τσίγλης, Κων/πουλος Λ.

Νίκη: Κωτσόπουλος, Στογιαννόπουλος, Νατσούρας (50' Ματσούκας), Πολυζόπουλος Κ., Κουκλής, Πολυζόπουλος Π., Μελιόπουλος, Μηλιώτης, Ξαφέτης, Γερμανίδης (86' Παπαδόπουλος), Χατζόπουλος.