20 αγωνιστική : 15.03.2009

Έχασε στο τέλος!

Δεν άντεξε η Νίκη Αγκαθιάς στο προχθεσινό εντός έδρας παιχνίδι με τη Φλώρινα, προδομένη από τις πολλές απουσίες της, γνωρίζοντας στα τελευταία λεπτά οδυνηρή ήττα με 0-1. Οι “ασπρόμαυροι” του Νίκου Παπανώτα, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με αρκετά προβλήματα λόγω τιμωριών και τραυματισμών, παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι σ’ ένα σύνολο που κάνει πρωταθλητισμό, και θα μπορούσαν ακόμα και έτσι να είχαν αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, αν μια σειρά από αλλεπάλληλα λάθη δεν συνέβαιναν στην ίδια φάση, ώστε να χαρίσουν, εν τέλει με αρκετή δόση τύχης, στην ακριτική ομάδα την πολυπόθητη νίκη.
Ας δούμε όμως τα πράγματα με τη σειρά τους. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να έχουν το νου τους πρώτα στα νώτα τους, και μετά, αν τους δινόταν κάποια ευκαιρία, να βγαίνουν μπροστά, για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει μια απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στα αντίπαλα καρά, τους γηπεδούχους όμως να διαμαρτύρονται για μία περίπτωση πέναλτι στο 33ο λεπτό, σε μία δύσκολη φάση, κατά την οποία ο Παναγιώτης Πολυζόπουλος και ο Γιώργος Μάνος έμπλεξαν τα πόδια τους μέσα στη μεγάλη περιοχή (ο διαιτητής κ. Παπαδημητρίου δεν είδε κάτι το μεμπτό και διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι).

Στην επανάληψη, το θέαμα ελαφρώς βελτιώθηκε, καθώς η Φλώρινα βγήκε πιο αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη και πραγματικά φάνηκε για ένα τέταρτο περίπου (46΄-60΄) να έχει τον έλεγχο και να βρίσκεται πιο κοντά σ’ ένα γκολ. Όμως, οι γηπεδούχοι, μετά το αρχικό μούδιασμα, σταδιακά ισορρόπησαν και με μπροστάρη και δημιουργό το νεαρό Κώστα Μάντη, ήταν αυτοί που ουσιαστικά έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, σε τρεις περιπτώσεις με το Χατζόπουλο και το Γερμανίδη.
Το 1-0 δεν έγινε σε καμία από τις τρεις αυτές φάσεις, με τη Φλώρινα να ανοίγεται στα τελευταία λεπτά ολοένα και περισσότερο, δίνοντας άπλετο χώρο για αντεπιθέσεις στο συγκρότημα του Νίκου Παπανώτα. Έτσι, φτάσαμε στην επίμαχη φάση του 82ου λεπτού, όταν σε μία διεκδίκηση της μπάλας έξω από την περιοχή της Νίκης, ο Μάνος Γ. από προφανή θέση οφ σάιντ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αμυντικών των γηπεδούχων να διώξουν μακριά τον κίνδυνο -καθώς και το γεγονός ότι η μπάλα πήρε ύψος και ίσως γι’ αυτόν το λόγο ο α΄ βοηθός κ. Λάκης να έχασε κιόλας τη φάση- μπήκε στην εναέρια διεκδίκηση, και κέρδισε ένα κατά τα άλλα πεντακάθαρο φάουλ, σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση. Το φάουλ εκτέλεσε με κομπίνα ο Κίλης, ο οποίος έπιασε ένα αριστερό ξερό συρτό σουτ, με το οποίο έστειλε τη μπάλα να σφηνωθεί στη δεξιά γωνία του Κωτσόπουλου.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανώτα προσπάθησαν στον εναπομείναντα χρόνο να βγουν μπροστά, παρά την όποια απογοήτευση, και να διεκδικήσουν τουλάχιστον αυτό που άξιζαν από το παιχνίδι, δημιουργώντας συνθήκες ασφυκτικής πίεσης μπροστά από την εστία του Μυλωνά. Ωστόσο, σε καμία των περιπτώσεων δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ένα αξιόλογο τελείωμα -το τελευταίο πεντάλεπτο, μαζί με τις καθυστερήσεις, οι 21 ποδοσφαιριστές, και σε κάποιες περιπτώσεις και οι 22, ήταν μονίμως εγκατεστημένοι μέσα στην περιοχή της Φλώρινας-, το οποίο θα μπορούσε να τους χαρίσει τουλάχιστον τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.
Μέτρια ήταν η διαιτησία του κ. Παπαδημητρίου από το Σύνδεσμο Διαιτητών Ποδοσφαίρου Λάρισας, ενώ και οι δύο βοηθοί κ.κ. Λάκης και Οικονόμου έχασαν αρκετές φάσεις, με αποκορύφωμα τη φάση του τέρματος που έκρινε την αναμέτρηση.

R e p l a y
22΄ Σέντρα του Βασιλείου από δεξιά, ο Τζιώρας μέσα από τη μικρή περιοχή πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά, δεν μπορεί όμως να νικήσει τον Κωτσόπουλο, ο οποίος με τα ακροδάχτυλα παραχωρεί κόρνερ.
23΄ Δυνατό σουτ του Χατζόπουλου από δεξιά, η μπάλα εξοστρακίζεται στα σώματα των αμυνομένων, αντί όμως να απομακρυνθεί, στρώνεται ιδανικά στον Ξαφέτη, ο οποίος με μία βολίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Φλώρινας.
55΄ Αντεπίθεση για τη Φλώρινα, ο Αναστασιάδης ξεφεύγει από δεξιά, την κατάλληλη στιγμή με έξυπνη μπαλιά προσπαθεί να βρει στην πλάτη της άμυνας τον Τζιώρα, αυτός προλαβαίνει να τσιμπήσει τη μπάλα προ του εξερχόμενου Κωτσόπουλου, όμως ο γκολκίπερ της Αγκαθιάς με μπλονζόν αυτοθυσίας καταφέρνει να αποσοβήσει σίγουρο γκολ για την εστία του.
64΄ Ο Μάντης από δεξιά βρίσκει σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή το Χατζόπουλο, αυτός επιχειρεί με τη μία ένα δυνατό σουτ, η μπάλα όμως καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας της Φλώρινας.

67΄ Φανταστική ατομική ενέργεια του Μάντη από αριστερά, που αδειάζει δύο αντιπάλους, την κατάλληλη στιγμή γυρίζει στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον αμαρκάριστο Γερμανίδη, αυτός όμως καθυστερεί να τελειώσει τη φάση, με αποτέλεσμα το σουτ του να εξοστρακιστεί στα πόδια των αμυντικών και να καταλήξει σε κόρνερ.
74΄ Έξοχος συνδυασμός Μάντη-Γερμανίδη έξω από την περιοχή, ο τελευταίος επιχειρεί μπάσιμο από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή πιάνει ένα ξαφνικό σουτ από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
82΄ Φάουλ εκτελεσμένο με κομπίνα για τους φιλοξενούμενους, ο Κίλης πιάνει ένα ξερό συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με το οποίο στέλνει τη μπάλα να σφηνωθεί στη δεξιά γωνία του Κωτσόπουλου, γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του.
89΄ Μακρινό φάουλ του Λίτα, εκτελεσμένο με πολύ δύναμη, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

Συνθέσεις
Νίκη Αγκαθιάς (Νίκος Παπανώτας): Κωτσόπουλος, Χαλκιάς, ΣΤΟΥΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, Κουκλάς, Πολυζόπουλος Π. (62΄ Γερμανίδης), Τσέος, Μελιόπουλος, Ξαφέτης (78΄ Νατσούρας), ΜΑΝΤΗΣ, Χατζόπουλος, Μηλιώτης.
ΠΑΣ Φλώρινα (Γιώτης Τσαλουχίδης): Μυλωνάς, Τσαγκαλίδης (37΄ Γιαπράκης), Τάντσης, Μάνος Γ., Ιωαννίδης Π., ΜΠΑΜΠΑΡΗΣ, Κίλης (86΄ Λίτας), Ιωαννίδης Γ., Τζιώρας, Βασιλείου (49΄ Αναστασιάδης), ΓΙΑΤΖΙΤΖΟΓΛΟΥ.
Γκολ: 82΄ Κίλης
Διαιτητής: Παπαδημητρίου (ΣΔΠ Λάρισας)