19η αγωνιστικη 08.03.2009

Σπουδαίο διπλό!
Πολύ σπουδαία νίκη, που επιβεβαιώνει ότι η ομάδα ανήκει στο κλαμπ των αξιόμαχων συλλόγων του ομίλου και της κατηγορίας, σημείωσε η Νίκη Αγκαθιάς, επικρατώντας (0-1) εκτός έδρας ενός επίσης ιδιαίτερα δυνατού και υπολογίσιμου αντιπάλου, όπως είναι ο ΓΑΣ Σβορώνος. Το συγκρότημα του Νίκου Παπανώτα έλεγξε το ρυθμό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, και κατάφερε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα να πάρει το τρίποντο χάρη σ’ ένα τέρμα που πέτυχε ο Στέλιος Διτσόλας στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.
Από εκεί και πέρα, οι “ασπρόμαυροι” αρκέστηκαν σε παιχνίδι συντήρησης, κρατώντας σχετικά εύκολα τον αντίπαλο μακριά από τα καρέ τους και απειλώντας όποτε τους δινόταν η ευκαιρία τα γκολπόστ του Σαρρή. Έτσι, φτάσαμε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, μιας αναμέτρησης που θα αποτελούσε μια τέλεια παράσταση για τους “ασπρόμαυρους” μακριά από την έδρα τους, αν δεν υπήρχαν οι δύο αποβολές στις καθυστερήσεις του Κώστα Α. Πολυζόπουλου και του χρυσού σκόρερ Στέλιου Διτσόλα, για να επισκιάσουν το θρίαμβο της ομάδας.
Δύο αποβολών, ιδιαίτερα αυστηρών, αν συνυπολογίσει κανείς και το γενικότερο κλίμα μέσα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση -οι δύο μονομάχοι έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες, μακριά από κάθε βαθμολογικό άγχος-, οι οποίες αναγκάζουν το Νίκο Παπανώτα να προετοιμάσει την ομάδα του χωρίς δύο από τα βασικότερα στελέχη της, ενόψει του αγώνα που ακολουθεί, εντός έδρας με τη Φλώρινα.
Όπως είπαμε και παραπάνω, το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού σημείωσε ο Στέλιος Διτσόλας με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αιφνιδιάζοντας το γκολκίπερ των γηπεδούχων Σαρρή, ενώ η Νίκη θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πολύ νωρίτερα το παιχνίδι, αν ο Χατζόπουλος δεν κλωτσούσε μια τεράστια ευκαιρία να δώσει νωρίτερα προβάδισμα στην ομάδα του, μόλις στο 3ο λεπτό, μόνος απέναντι από τον πορτιέρο του Σβορώνου.
Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο, στη μοναδική φορά που έγιναν απειλητικοί για την εστία του Κωτσόπουλου, στο 88΄, ο έμπειρος τερματοφύλακας εξουδετέρωσε με τον καλύτερο τρόπο δυνατό σουτ του Χατζηασλανίδη.

Με αρκετά λάθη ήταν η διαιτησία του κ. Τρακαλιάνη από το ΣΔΠ Σερρών, άφησε παραπονούμενη την ομάδα του Νίκου Παπανώτα, τόσο για τις περιπτώσεις των δύο αποβολών στις καθυστερήσεις, όσο κυρίως για δύο ξεκάθαρες περιπτώσεις πέναλτι (58΄, 69΄) σε ισάριθμες ανατροπές του Μπάμπη Χατζόπουλου από αμυντικούς των γηπεδούχων.

ΓΑΣ Σβορώνος: Σαρρής, Βαρβαρέσος, Μυστακίδης, Κατσίμπουρας, Κολαξίδης, Σιγαρτσίδης, Σταλίκς, Χατζηασλανίδης, Γκουνταμάνης, Τσαουσίδης (77΄ Μίγκος), Τσέργας.
Νίκη Αγκαθιάς: Κωτσόπουλος, Χαλκιάς, Μηλιώτης, Πολυζόπουλος Κ. Α., Κουκλής (72΄ Στουγιαννόπουλος), Πολυζόπουλος Π., Τσέος, Μελιόπουλος, Διτσόλας, Χατζόπουλος (87΄ Παπαδόπουλος), Γερμανίδης (65΄ Μάντης).
Γκολ: 28΄ Διτσόλας
Αποβολές: 90΄+ Πολυζόπουλος Κ. Α., 90΄+  Διτσόλας
Διαιτητής: Τρακαλιάνης (ΣΔΠ Σερρών)